Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ w tej sytuacji widoczny pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym, więc masz obowiązek umożliwić mu przejazd.
Tak, masz obowiązek umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu skręcającemu w lewo.
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, masz obowiązek ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, który skręca w lewo. Oznacza to, że powinieneś usunąć się z drogi pojazdu uprzywilejowanego lub zatrzymać się, jeśli jest to konieczne, aby umożliwić mu bezpieczne przejazd. To jest ważne, ponieważ pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo i inne pojazdy muszą ustąpić mu pierwszeństwa.
Art. 9. [Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu; korytarz życia]
1. (art9ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
2. (art9ust2) W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:
1) (art9ust2pkt1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;
2) (art9ust2pkt2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.
3. (art9ust3) Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.
4. (art9ust4) Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.
Art. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak, ponieważ w tej sytuacji widoczny pojazd jest pojazdem uprzywilejowanym. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
1. ustawa108 art9 art9
Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej
Źródło pytania: Art. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art9[108]|