Pytania podstawowe
Pytania specjalistyczne
Czas na zapoznanie się z pytaniem
14. Czy w przypadku unieruchomienia na autostradzie kierowanego przez siebie pojazdu, masz obowiązek to sygnalizować, umieszczając 100 m za nim ostrzegawczy trójkąt odblaskowy?
Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z art. 50 ust. 2 pkt 1b, postój pojazdu na autostradzie należy sygnalizować umieszczeniem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem, co zapewnia większe bezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.
Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, w przypadku unieruchomienia pojazdu na autostradzie, masz obowiązek sygnalizować ten fakt poprzez umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem. Trójkąt ten należy umieścić na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu. Jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o niebezpiecznej sytuacji na drodze. Tym samym, prawidłowa odpowiedź brzmi tak, ponieważ jest to wymóg przepisów prawa i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na autostradzie.
W przypadku unieruchomienia pojazdu na autostradzie, musisz umieścić 100 m za nim ostrzegawczy trójkąt odblaskowy.
Zgodnie z przepisami, w przypadku unieruchomienia pojazdu na autostradzie, należy umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy w odległości 100 m za pojazdem. Trójkąt ten należy umieścić na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu. Dodatkowo, należy włączyć światła awaryjne pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne.
Art. 50. [Sygnalizowanie postoju pojazdu]
1. (art50ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:
1) (art50ust1pkt1) na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
2) (art50ust1pkt2) na pozostałych drogach twardych:
a) (art50ust1pkt2lita) poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
b) (art50ust1pkt2litb) na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. (art50ust2) Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:
1) (art50ust2pkt1) na autostradzie lub drodze ekspresowej - przez:
a) (art50ust2pkt1lita) włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
2) (art50ust2pkt2) na pozostałych drogach:
a) (art50ust2pkt2lita) poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
b) (art50ust2pkt2litb) na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. (art50ust3) Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.
Art. 50 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Autostrada ze względu na wysokie prędkości jakie na niej obowiązują wymaga od nas zastosowania wszelkich możliwych środków ostrożności.
1. ustawa108 art50 art50ust2pkt1
Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych
Źródło pytania: Art. 50 ust. 2 pkt. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137)
Podstawa prawna: art50ust2pkt1[108]|