pkt: 3
kat: B
25:00
15
pkt: 3
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

17. Czy w przedstawionej sytuacji masz prawo wjechać na przejazd kolejowy?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź nie, ponieważ zabrania się wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeżeli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.

Nie masz prawa wjechać na przejazd kolejowy, jeżeli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, lub jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuacji jazdy.

Zgodnie z art. 28 Rozdziału 3 Oddziału 7 przepisów dotyczących ruchu drogowego, kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeżeli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Ponadto, również jest zabronione wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuacji jazdy. Dodatkowo, nie wolno wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, oraz omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

§ 98. ust 5 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)

    1. art 98ust5[170]

Zachowanie na przejazdach kolejowych i tramwajowych

Źródło pytania: § 98. ust 5 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.)

Podstawa prawna: art 98ust5[170]|