pkt: 1
kat: B
25:00
15
Czy w czasie postoju pojazdu w nocy na nieoświetlonej jezdni masz obowiązek używać świateł pozycyjnych lub postojowych?
pkt: 1
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

18. Czy w czasie postoju pojazdu w nocy na nieoświetlonej jezdni masz obowiązek używać świateł pozycyjnych lub postojowych?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem podczas postoju w nocy na nieoświetlonej jezdni ma obowiązek używać świateł pozycyjnych lub postojowych zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

W czasie postoju w nocy na nieoświetlonej jezdni masz obowiązek używać świateł pozycyjnych lub postojowych.

Kierujący pojazdem podczas zatrzymania i postoju na nieoświetlonej jezdni ma obowiązek używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub postojowych. Jest to określone w przepisach ruchu drogowego, które wymagają używania świateł w warunkach niedostatecznej widoczności podczas zatrzymywania się i postoju. Dotyczy to zarówno pojazdów silnikowych, jak i szynowych. W przypadku pojazdów niezłączonych z przyczepą lub zespołu pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m, dopuszcza się używanie tylko świateł postojowych od strony środka jezdni.

    Art. 52. [Używanie świateł pozycyjnych i szperacza]

    1. (art52ust1) Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

    2. (art52ust2) Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.

    3. (art52ust3) Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.

Art. 52 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn zm.)

Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym

Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych.

    1. ustawa108 art52 art52ust1

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

Źródło pytania: Art. 52 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn zm.)

Podstawa prawna: art52ust1[108]|