pkt: 2
kat: B
25:00
15
Czy spożycie amfetaminy może zwiększać skłonność kierowcy do ryzykownych i agresywnych zachowań?
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

26. Czy spożycie amfetaminy może zwiększać skłonność kierowcy do ryzykownych i agresywnych zachowań?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ spożycie amfetaminy może prowadzić do niestabilności emocjonalnej, drażliwości, skłonności do reakcji impulsywnych i agresywnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań za kierownicą.

Spożycie amfetaminy może zwiększać skłonność kierowcy do ryzykownych i agresywnych zachowań.

Amfetamina może powodować zniekształcenia percepcji wzrokowej i słuchowej, zaburzenia koncentracji, uwagi i koordynacji psychoruchowej, a także senność, zmęczenie, niestabilność emocjonalną, skłonność do reakcji impulsywnych i agresywnych. Może również wywołać objawy fizyczne takie jak mdłości, zawroty głowy, skurcze mięśni czy drżenie rąk. Wszystkie te efekty wpływają negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdu i mogą prowadzić do ryzykownych i niebezpiecznych zachowań na drodze.

Program szkolenia

Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym

Tak, spożycie amfetaminy może zwiększyć skłonność do ryzykownych zachowań. Po dostaniu się do organizmu amfetamina wzmaga przekaźnictwo noradrenergiczne i dopaminergiczne. Jednocześnie hamuje wychwyt zwrotny i nasila uwalnianie tych przekaźników, prowadząc do zwiększenia koncentracji, polepszenia funkcji wykonawczych i czuwania (oddziaływanie na obszar górno-boczny kory przedczołowej) oraz wzmaga nadpobudliwość psychoruchową (wzmożenie aktywności dopaminergicznej na poziomie jąder podstawy). 

    1. programszkolenia

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

Źródło pytania: Program szkolenia

Podstawa prawna: programszkolenia