pkt: 2
kat: B
25:00
15
Czy przed ominięciem widocznej przeszkody masz obowiązek ocenić sytuację za pojazdem na pozostałych pasach ruchu?
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

9. Czy przed ominięciem widocznej przeszkody masz obowiązek ocenić sytuację za pojazdem na pozostałych pasach ruchu?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ wykonując manewr omijania, kierujący ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które nie mają przeszkody na swoim torze jazdy.

Przed ominięciem przeszkody obowiązkowo trzeba ocenić sytuację na pozostałych pasach ruchu.

Zgodnie z przepisami prawa, kierujący pojazdem musi zmieniając kierunek jazdy lub pas ruchu zachować szczególną ostrożność. Przed ominięciem widocznej przeszkody, obowiązkiem kierowcy jest ocena sytuacji za pojazdem na pozostałych pasach ruchu. Działając w ten sposób, kierujący zapewnia bezpieczeństwo i unika kolizji z innymi pojazdami, które poruszają się na pasach, na które zamierza wjechać. Takie postępowanie jest szczególnie ważne, ponieważ zmiana pasa ruchu wymaga ustąpienia pierwszeństwa pojazdom na tym pasie. W przypadku kierowców wjeżdżających na ten pas z prawej strony również obowiązuje zasada ustąpienia pierwszeństwa. Przepisy dotyczące zmiany pasa ruchu mają na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

    Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]

    1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

    2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

    3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

Art. 3 ust. 1 i Art. 22 ust. 1 i Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Konfrontacja, której skutkiem jest bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia

Wykonując manerw omijania kierujący ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które nie mają przeszkody na swoim torze jazdy (pasie ruchu)

    1. ustawa108 art3 art3ust1iart22ust1i

Znajomość wiedzy w zakresie zasad wykonywania omijania połączonego ze zmianą pasa ruchu

Źródło pytania: Art. 3 ust. 1 i Art. 22 ust. 1 i Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Podstawa prawna: art3ust1iart22ust1i[108]|