pkt: 2
kat: B
25:00
15
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

28. Czy podczas ustalania bezpiecznego odstępu od zaparkowanych pojazdów powinieneś brać pod uwagę możliwość otwarcia się drzwi w jednym z nich?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ istnieje możliwość, że kierowca lub pasażer mogą niespodziewanie otworzyć drzwi pojazdu i stanąć na drodze, dlatego bezpieczny odstęp należy ustalać z myślą o tej sytuacji.

Podczas ustalania bezpiecznego odstępu od zaparkowanych pojazdów powinno się brać pod uwagę możliwość otwarcia się drzwi w jednym z nich.

Podczas ustalania bezpiecznego odstępu od zaparkowanych pojazdów, kierowca powinien brać pod uwagę możliwość otwarcia się drzwi w jednym z nich. Jest to istotne ze względu na bezpieczeństwo pieszych, którzy mogą wyjść z zaparkowanego pojazdu. W przypadku braku odpowiedniego odstępu, drzwi mogą się otworzyć bez ostrzeżenia i spowodować kolizję lub kontuzję. Dlatego należy zachować należyty odstęp od zaparkowanych pojazdów, aby mieć czas na reakcję w przypadku otwarcia się drzwi.

    Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]

    1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

    2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.

    3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

Art. 3 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 i 1448)

    1. ustawa108 art3 art3ust1iart23ust1pkt2

Omijanie, wymijanie, cofanie

Źródło pytania: Art. 3 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 i 1448)

Podstawa prawna: art3ust1iart23ust1pkt2[108]|