Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź nie, ponieważ zgodnie z przepisami można używać świateł przeciwmgłowych tylnych jedynie w sytuacji, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, a nie 100 metrów.
Światła przeciwmgłowe tylne można używać tylko w przypadku, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów.
Światła przeciwmgłowe tylna można włączyć tylko w sytuacji, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Gdy mgła ogranicza widoczność na odległość 100 metrów, nie jesteśmy uprawnieni do korzystania z tych świateł. Również ważne jest, aby po poprawie widoczności natychmiast wyłączyć światła przeciwmgłowe, aby uniknąć niepotrzebnego oślepiania innych kierowców. Tylny reflektor przeciwmgłowy jest bardziej efektywny w bardzo gęstej mgle, ponieważ sprawia, że poprzedzający pojazd jest bardziej widoczny z większej odległości. W takich warunkach światło to nie powoduje oślepienia. Zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych określone są w rozdziale 3 - Ruch pojazdów - Oddział 8 - Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (Art. 30) w Kodeksie Drogowym.
Art. 30. [Jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza]
1. (art30ust1) Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) (art30ust1pkt1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) (art30ust1pkt1lita) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) (art30ust1pkt1litb) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) (art30ust1pkt2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) (art30ust1pkt2lita) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) (art30ust1pkt2litb) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. (art30ust2) Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. (art30ust3) Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)
1. ustawa108 art30 art30ust1pkt1lita
Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu
Źródło pytania: art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)
Podstawa prawna: art30ust1pkt1lita[108]|