Wyjaśnienie tego pytania testowego:
- Odpowiedź tak, ponieważ kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Zgodnie z przepisami, masz prawo użyć sygnału dźwiękowego, by ostrzec innych przed bezpośrednim niebezpieczeństwem.
Według przepisów prawa drogowego, kierujący pojazdem ma prawo używać sygnału dźwiękowego w sytuacji, gdy istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo. Może to być konieczne, na przykład kiedy kierowca zauważa nagłe zatrzymanie pojazdu przed nim lub gdy zbliża się do niebezpiecznego miejsca na drodze. Sygnał dźwiękowy ma za zadanie ostrzeżenie innych użytkowników drogi i ma na celu zapobieżenie ewentualnej kolizji. Należy jednak pamiętać, że sygnał dźwiękowy powinien być używany z umiarem i tylko w sytuacjach, gdy istnieje rzeczywiste zagrożenie. Nadużywanie sygnału dźwiękowego może być karalne.
Art. 3. [Zasady zachowania na drodze]
1. (art3ust1) Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. (art3ust2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. (art3ust3) Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
Art. 3 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn zm.)
Kształcenie umiejętności bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Tak, masz prawo użyć sygnału dźwiękowego, by ostrzec innych przed bezpośrednim niebezpieczeństwem. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
1. ustawa108 art3 art3ust1art29ust1
Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej
Źródło pytania: Art. 3 ust. 1 oraz art. 29 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn zm.)
Podstawa prawna: art3ust1art29ust1[108]|