pkt: 1
kat: B
25:00
15
pkt: 1
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Następne

3. Czy masz obowiązek zatrzymać się w wyznaczonym linią miejscu, nawet wtedy, gdy upewniłeś się, że drogą z pierwszeństwem przejazdu nie poruszają się inne pojazdy?

Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ zgodnie z przepisami obowiązek zatrzymania się w wyznaczonym miejscu dotyczy znaku STOP, nawet jeśli jesteś pewny, że drogą z pierwszeństwem nie poruszają się inne pojazdy.

Masz obowiązek zatrzymać się w wyznaczonym linią miejscu, nawet jeśli nie poruszają się inne pojazdy z pierwszeństwem przejazdu.

Znak B-20 "STOP" oznacza obowiązek zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem i zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym miejscu, a jeśli go nie ma, to w miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. Znak P-12 "Linia bezwzględnego zatrzymania - stop" wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu w związku ze znakami pionowymi B-20 lub B-32. Zatrzymanie pojazdu powinno nastąpić tak, aby cały pojazd znajdował się przed linią wyznaczającą miejsce zatrzymania.

§ 89 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze zm.)

Brak znajomości wiedzy o znaczeniu znaku poziomego P12 "linia bezwzględnego zatrzymania - stop" oraz ograniczeń z tym związanych może być przyczyną bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub ruch ten utrudnić

Zawsze musisz się zatrzymać jak jest STOP.

    1. art89ust1[170]

Znajomość wiedzy w zakresie znaczenia znaku poziomego P12 "linia bezwzględnego zatrzymania - stop" oraz ograniczeń z tym związanych

Źródło pytania: § 89 ust. 1 rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1393, ze zm.)

Podstawa prawna: art89ust1[170]|