pkt: 2
kat: B
25:00
15
Czy masz obowiązek sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu, jeśli w tej sytuacji jedziesz przy prawej krawędzi jezdni?
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

15. Czy masz obowiązek sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu, jeśli w tej sytuacji jedziesz przy prawej krawędzi jezdni?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ jak wskazują znaki poziome jadąc przy prawej krawędzi zmienisz pas ruchu. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Poprawna odpowiedź brzmi tak, ponieważ w tej sytuacji kierujący pojazdem nadal musi sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu, nawet jeśli znajduje się przy prawej krawędzi jezdni. Zgodnie z Art. 22 ust. 5 Ustawy-Prawo o ruchu drogowym, kierujący jest zobowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu. Ten przepis obowiązuje niezależnie od aktualnej pozycji na jezdni i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jeśli jedziesz przy prawej krawędzi jezdni, masz obowiązek sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu.

Zgodnie z przepisami prawa drogowego, kierowca jest zobowiązany do sygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu oraz zaprzestania sygnalizacji po wykonaniu manewru. Dotyczy to również sytuacji, gdy jedzie się przy prawej krawędzi jezdni. Jest to istotne dla bezpieczeństwa ruchu, ponieważ umożliwia innym uczestnikom drogi odpowiednie dostosowanie swojego zachowania. Sygnalizacja powinna być wyraźna i zawczasu, dlatego ważne jest, aby kierowca korzystał z kierunkowskazów. Daje to innym użytkownikom drogi informację o zamiarach kierującego i umożliwia im odpowiednie reagowanie na zbliżający się manewr. Jest to szczególnie istotne przy zmianie pasa ruchu, ponieważ wymaga ona odpowiedniego zachowania się i dostosowania prędkości przez innych kierowców. Dlatego też, jeśli jedziesz przy prawej krawędzi jezdni i planujesz zmienić pas ruchu, powinieneś do tego użyć kierunkowskazu.

    Art. 22. [Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu; zakazy zawracania; jazda na suwak]

    1. (art22ust1) Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

    2. (art22ust2) Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

    1) (art22ust2pkt1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

    2) (art22ust2pkt2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.

    3. (art22ust3) Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.

    4. (art22ust4) Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.

    4a. (art22ust4a) W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

    4b. (art22ust4b) W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

    5. (art22ust5) Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

    6. (art22ust6) Zabrania się zawracania:

    1) (art22ust6pkt1) w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;

    2) (art22ust6pkt2) na autostradzie;

    3) (art22ust6pkt3) na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego;

    4) (art22ust6pkt4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

Art. 22 ust.5 Ustawy-Prawo o ruchu drogowym w związku z Art. 2 pkt 7 tejże Ustawy i § 86 ust.1 Rozp. w spr. znaków i sygnałów drogowych

Bezpieczeństwo przy wykonywaniu manewrów na jezdni

Tak, ponieważ jak wskazują znaki poziome jadąc przy prawej krawędzi zmienisz pas ruchu. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

    1. ustawa108 art22 art22ust5

    2. art2pkt7tejżeustawyiart86ust1rozpwsprznakówisygnałówdrogowych

O zasady zmiany pasa ruchu

Źródło pytania: Art. 22 ust.5 Ustawy-Prawo o ruchu drogowym w związku z Art. 2 pkt 7 tejże Ustawy i § 86 ust.1 Rozp. w spr. znaków i sygnałów drogowych

Podstawa prawna: art22ust5[108]|art2pkt7tejżeustawyiart86ust1rozpwsprznakówisygnałówdrogowych