pkt: 2
kat: B
25:00
15
pkt: 2
kat: B
25:00

Pytania podstawowe

1/20

Pytania specjalistyczne

0/12

Czas na zapoznanie się z pytaniem

15
Usuń reklamy Następne

9. Czy gdy prowadzisz w stanie pobudzenia emocjonalnego, to maleje Twoja zdolność koncentracji uwagi?

Usuń reklamy Następne

Wyjaśnienie tego pytania testowego:

- Odpowiedź tak, ponieważ stan pobudzenia emocjonalnego może powodować rozproszenie procesów myślowych oraz skłonność do reakcji impulsywnych, co negatywnie wpływa na zdolność koncentracji uwagi.

Gdy prowadzimy w stanie pobudzenia emocjonalnego, maleje nasza zdolność do koncentracji uwagi.

Prowadzenie pojazdu w stanie pobudzenia emocjonalnego może skutkować mniejszą zdolnością do skupienia uwagi. Pobudzenie emocjonalne może prowadzić do rozproszenia procesów myślowych, nieadekwatnej pewności siebie, niestabilności emocjonalnej i skłonności do reakcji impulsywnych. Wszystkie te czynniki ograniczają zdolność do bezpiecznego poruszania się pojazdem.

§ 1 pkt.1c załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. z 2012r., poz.1019).

Kierowanie pojazdem podczas silnych wahań stanu emocjonalnego, może być przyczyną stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podczas kierowania pojazdem zawsze należy zachować ostrożność, a w stanie pobudzenia emocjonalnego może być to utrudnione. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

    1. art1pkt1czałącznikanr1dorozporządzeniaministratransportubudownictwaigospodarkimorskiejwsprawieszkoleniaosóbubiegającychsięouprawnieniadokierowaniapojazdamiinstruktorówiwykładowcówdzuz2012rpoz1019

Znajomość wpływu stanu świadomości (wahań stanu emocjonalnego) na spostrzeganie, ocenę sytuacji, podejmowanie decyzji i zachowanie kierującego pojazdem.

Źródło pytania: § 1 pkt.1c załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. z 2012r., poz.1019).

Podstawa prawna: art1pkt1czałącznikanr1dorozporządzeniaministratransportubudownictwaigospodarkimorskiejwsprawieszkoleniaosóbubiegającychsięouprawnieniadokierowaniapojazdamiinstruktorówiwykładowcówdzuz2012rpoz1019